Golfiści na całym świecie rywalizują ze sobą w różnych turniejach. Najbardziej prestiżowe zawody określane są mianem Wielkiego Szlema. Jego zdobycie oznacza wygranie czterech najważniejszych turniejów w jednym roku kalendarzowym. To właśnie do nich zawodnicy przygotowują się przez całą swoją karierę.

Jako pierwszy, bo już w kwietniu rozgrywany jest Master Tournament. Stanowi on inaugurację najważniejszych rozgrywek i ma miejsce na polu golfowym Augusta National w stanie Georgia, USA. Zwycięzca tego turnieju w każdej edycji dostaje zieloną marynarkę, którą musi zwrócić po upływie roku. Najwięcej zwycięstw w Master Tournament ma Jack Nicklaus – wygrywał sześciokrotnie, między 1963 a 1986 rokiem.

W czerwcu ma miejsce U.S Open. Jest to turniej rozgrywany co roku na innym polu golfowym zlokalizowanym na terytorium USA. Ze względu na bardzo trudne panujące warunki na polach określany jest on mianem najtrudniejszych rozgrywek.  Zwycięzca US Open dostaje srebrny puchar USGA. Najwięcej razy (siedmiokrotnie) ten turniej wygrywali: Richard Sears, William Learned oraz Willian Tilden.

Trzecim turniejem wielkoszlemowym i jednocześnie najstarszym spośród nich jest The Open Championship ( British Open). Odbywa się on w lipcu co roku na innym polu golfowym na terenie Wielkiej Brytanii. Nagrodą za wygranie tego turnieju jest srebrny dzbanek nazywany Claret Jug. Najwięcej zwycięstw w The Open Championship zdobył Harry Vardon – wygrał on w tym turnieju aż 6 razy.

Ostatnim turniejem jest sierpniowy PGA Championship. Podobnie jak U.S Open rozgrywany jest co roku na innym polu golfowym na terenie USA. Zwycięzca tego turnieju otrzymuje prestiżową nagrodę jaką jest srebrny puchar PGA zwany Wanamaker Trophy. Najbardziej utytułowanymi golfistami PGA Championship są Jack Nicklaus i Walter Hagen. Wygrali oni ten turniej pięciokrotnie

Do tej pory żadnemu zawodnikowi nie udało się zdobyć klasycznego Wielkiego Szlema. Bardzo blisko tej trudnej sztuki był Tiger Woods, który wygrał wszystkie turnieje, jednak dokonał tego w ciągu dwóch lat (2001-2002).

Poza Wielkim Szlemem rozgrywany jest również Ryder Cup. Jest to turniej pomiędzy drużynami USA i Europy. Ma on miejsce raz na dwa lata, naprzemienne w USA i Europie. W 2020 roku rozgrywki o puchar Rydera miały odbyć się pod koniec września, jednak w obliczu panującej pandemii COVID-19 przeniesiono turniej na 21-26 września 2021 roku.

About Author

Przemysław Majerczak

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *